DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
výživa hříbat a dospělých koní

Příprava krmné dávky

Co je nutné předem znát

Plemeno, pohlaví, váha a věk koně. Typ práce (rychlá, silová, vytrvalecká, nutnost koncentrace, apod.).

Několik tipů pro sestavení krmné dávky

1. Příjem = výdej

Příjem živin musí odpovídat potřebě koně na danou práci a věk.

 

2. Vyvážená krmná dávka

Klaďte důraz nejen na množství energie a proteinů v krmivu, ale také na kvalitu bílkovin (aminokyselinové složení) a obsah
makroprvků, mikroprvků a vitaminů.

 

3. Množství "jádra" ≤ množství píce

Dodržujte jednoduché pravidlo: množství jadrného krmiva je menší nebo rovno (v závislosti na práci) množství sena v kilogramech (tzn. 6kg sena = max. 6kg jádra). Jedná se o množství vlákniny nutné pro vstřebání bílkoviny ve střevě.

 

4. Nepřekrmujte jádrem

Vzhledem k poměrně vysokému obsahu bílkoviny v jadrném krmivu je vhodné jeho množství v krmné dávce pečlivě odměřit. Maximální množství jádra, které je dospělý kůň (500kg ž.v.) schopen strávit je okolo 6kg. Vše ostatní bez užitku projde trávicím traktem.

 

5. Volba formy Energie (cukry × tuky, nebo jejich kombinace)

Velmi závisí na typu práce (vytrvalci × "sprinteři", apod.).

 

6. "Vyladit" krmnou dávku

Snažte se v maximálním množství parametrů krmné dávky přiblížit ideální potřebě, té pochopitelně nelze nikdy absolutně dosáhnout, nicméně lze se pohybovat okolo ní v tolerančním rozmezí (viz. níže).

 

Tolerance živinových ukazatelů

Energie, bílkovina (DE, Prot.)

± 8% denní potřeby

Makroprvky

± 33% denní potřeby

Mikroprvky, Vitamíny

± 50% denní potřeby


Při sestavování krmné dávky je nutné zohlednit využitelnost jednotlivých forem živin (např. Ca ze sena × Ca z minerálního doplňku, apod.), které v některých případech dosahují i pouhých 10% skutečného obsahu.

Vzorové krmné dávky

Následující krmné dávky byly sestaveny pro dospělého teplokrevného koně o váze 500kg.

Záchova
seno luční 6kg, oves 2kg


Lehká práce
seno luční 6kg, oves 3kg

Střední práce
seno luční 6kg, oves 4,5kg


Těžká práce
seno luční 7kg, oves 7kg



* Ve výpočtech použity živinové hodnoty tabulkových surovin, získaných jako celorepublikový průměr

          Doplňkové krmná směs  pro hříbata s laktózou

Složení:   mačkané obiloviny, pšeničné otruby,sojový extr.šrot, sušené pícniny, laktóza,  jablečné výlisky, melasa, kvasnice, minerální látky, vitamíny, aminokyseliny 

Granulovaná krmná směs pro hříbata se sníženým podílem melasy. Zdrojem
energie je  laktóza (mléčný cukr), která  je  pro hříbata do 1 roku vysoce využitelná. Směs obsahuje kvalitní suroviny (kvasnice, jablečné výlisky, sojový protein, aminokyseliny), které zabezpečí plnohodnotný růst svalové hmoty  mladého organismu. Bílkovina je dodávána ve vysoké kvalitě a v nejdostupnější a lehce stravitelné formě. Podstatně zvýšený je i obsah vitamínů a mikroprvků, upravený je i poměr Ca a P.

Směs neobsahuje oves, takže je možné ho přidávat a to takto :

 stáří                           Energys BABY             oves        
Do 1 roku                           1 kg                     0,5 - 1kg 
Od 1 roku do 2 let              1- 2 kg                   1-1,5 kg 
Od 2 let                            1,5 kg                     2 kg 

Doporučené denní dávky jsou typové a odpovídají teplokrevnému hříběti. 


Kdy a jak koně krmit.

Sportovní a dostihoví koně by měli být krmeni po malých dávkách 3 - 5 x denně.
Mezi krmením a tréninkem by měla být časová rezerva umožňující koni trávení přijatého krmiva. Po nakrmení dochází v organizmu koně k pochodům, které nepříznivě ovlivňují jeho schopnost podávat fyzický výkon. Tok krve je rozptýlen do střev za účelem efektivního využití produktů, které jsou výsledkem trávení a tím může být zmenšen průtok krve do pracujících svalů a ostatních orgánů, kde by jí bylo více zapotřebí. V krvi vzrůstá hodnota glykogenu, což je spojeno se zvýšením hladiny insulinu. Pokud v tuto chvíli dochází k tréninku, můžeme během prvních fází výcviku pozorovat pokles glukózy v krvi, což je nežádoucí proces, který může vyústit v rychlejší únavu koně.
Během trávení je do střev vylučováno větší množství tekutin, uvolňující se z obíhající krve. U hutných krmiv, obzvláště u koní rychle přijímajících potravu, může dojít během první hodiny po nakrmení ke ztrátě objemu plazmy až o 24 %. Trénink za takovýchto podmínek působí jako práce dehydrovaného koně. Zaplněný gastro-intestinální trakt také omezuje prostor pro rozpínavost plic a neumožňuje koní správné dýchání.
Proto je důležité nechat koně po nakrmení v klidu trávit přijatou potravu a s tréninkem začít až 2 - 3 hodiny po nakrmení.


Krmení koní při nízkých teplotách



Zima je z hlediska krmení koní vždy velkou výzvou. Nízké teploty, pronikavý vítr a déšť, sníh a led přispívají ke zvýšení potřeby živin všech, kteří si mají udržet tělesnou teplotu i hmotnost. Podívejme se na pár „zimních“ tipů, jak je doporučuje University of Maryland, College of Agriculture and Natural Resources:

- V zimě může hustá srst dobře zakrýt hubnutí. Kontrolujte proto každých 30 dní výživný stav svého koně. Pokud předpokládáte nebo už máte zkušenosti, že během zimy zhubne, pokuste se zlepšit jeho výživný stav ještě před zimou, aby měl „z čeho brát“.

- Pokud si mají koně udržet tělesnou hmotnost i při teplotách nižších než asi 7°C, bude potřeba jim v krmivu dodat více energie. Nezapomeňte, že tráva na pastvině během zimy neroste, krmná dávka proto bude stát především na kvalitním seně, a to v dávce asi 2 % tělesné hmotnosti koně, což by mu mělo zajistit živiny pro záchovu (čili pro přežití bez dalších nároků na fyzickou aktivitu, růst, březost či laktaci). Krmení senem také generuje teplo prostřednictvím činnosti střevní mikroflóry, což koni pomáhá zachovat tělesnou teplotu.

- Pokud je množství sena omezené, dobrým zdrojem vlákniny může být i krmná řepa. Lze podávat i různá speciální „kompletní krmiva“ obsahující vlákninu.

- Myslete na to, že až 20 % sena bývá znehodnoceno, pokud jsou koně krmení přímo ze země.

- Pracující koně nebo březí klisny budou možná k senu potřebovat pro udržení tělesné hmotnosti i jádro. Nikdy však nepodávejte více než ca 2 kg jádra najednou, abyste omezili riziko koliky.

- Do krmení lze pro zvýšení přísunu energie také přidávat olej. V tuku je totiž více energie, než ve stejném množství cukrů.

- Zlepšete schopnost koní zužitkovat krmivo tím, že jim před zimou necháte zkontrolovat a popřípadě i upravit chrup.

- Pozor na to, že koně mohou během zimy vypít mnohem méně studené nebo zmrzlé vody, což zvyšuje riziko koliky. Zajistěte, aby kůň denně vypil asi 38 litrů čerstvé vody. Zajistěte vodu tak, aby nemrzla a byla vlažná. Denně kontrolujete nádoby a odstraňujte z nich led.

- Dejte koním ve stáji i ve výběhu k dispozici solné lizy. Přestože je přísun soli důležitější v létě, kdy se ztrácí sodík a chlorid pocením, nemusejí koně pokrýt denní potřebu soli ani v zimě, pokud jsou krmení pouze senem.

- Uvědomte si, že starší koně mají během zimy větší nároky na krmení. Pomoct jejich tělesné kondici a výživnému stavu můžete i tím, že jim budete před a během zimy zkrmovat řepu.

 

 

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek